مطالب سایت

مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ایران

مرکز تحقیقات اینترنت اشیا ایران

مرکز تحقیقات اینترنت اشیاء، با همکاری جمعی از اعضای هیئت علمی، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه های معتبر کشور به منظور تحقیق و پژوهش سازمان یافته در زمینه این فناوری در کشور ایجاد گردیده است. ایجاد بستر مناسب تحقیقاتی و نیز فراهم سازی اطلاعات مورد نیاز پژوهش، چشم انداز اصلی این مرکز می باشد. این مرکز برای رسیدن به چشم انداز خود، اهداف مشخص را به تدوین نموده است که از آنها می توان به تسریع روند گسترش دانش اینترنت اشیاء در کشور، ارائه راه کارهای همکاری تیمی جهت درک، کشف، نوآوری و توسعه آینده اینترنت اشیاء در کشور، فراهم آوردن اتاق فکر تخصصی در بخش های مختلف فناوری اینترنت اشیاء جهت ارتقاء نقشه راه کشور، شناسایی چالش ها،تهدیدات و فرصت های پیش روی کشور در زمینه فناوری اینترنت اشیاء و بستر سازی مناسب جهت همکاری میان سازمان های دولتی و صنعتی کشور و نهادهای علمی و دانشگاهی، اشاره نمود.

منبع

اینترنت اشیا

به زبان ساده، اینترنت اشیاء یا IoT یک زیر ساخت جهت اتصال اشیا مختلف به یکدیگر از طریق شبکه اینترنت و مخابراتی می باشد که این امکان را فراهم میکند تا داده ها و اطلاعات بتوانند بدون دخالت انسان بین آنها تبادل شوند. می توان گفت که اشیاء میتوانند شامل همه چیز باشند، از تلفن همراه، لب تاپ، تبلت و ساعت هوشمند گرفته تا وسایل برقی خانه مانند تلویزیون، قهوه ساز، لامپ روشنایی و ماشین لباس شویی و حتی ادوات صنعتی مانند موتورها، ژنراتورها و ربات ها را میتوان در مجموعه عناصر قابل تعریف در اینترنت اشیا در نظر گرفت. اما سوال اینجاست که چه ارزشی در اتصال اشیاء از طریق شبکه اینترنت وجود دارد؟

با چند مثال بهتر میتوان به این سوال کلیدی پاسخ داد. با کاربرد اینترنت اشیاء در منازل مسکونی شروع میکنیم. تصور کنید که میتوانید لامپ های روشنایی منزل خود را به کمک تلفن همراه خود کنترل کنید یا این امکان وجود دارد تا سیستم تهویه مطبوع خانه را از محل کار خود تنظیم کنید تا قبل از رسیدن به منزل بتوانید آن را روشن و تنظیم نمایید. اولین مزیت افزایش رضایت مندی و آرامش شماست. در عین حال میتوانید بهتر در مصرف برق روزانه خود مدیریت داشته باشید.

 

 

منابع مرتبط:

1. سایت اینترنت اشیاء مایکروسافت برای خانه های هوشمند:

https://www.microsoft.com/en-us/store/b/connected-life

2. سایت اینترنت اشیاء آمازون برای خانه های هوشمند:

https://aws.amazon.com/iot/solutions/connected-home

3. مقاله روزنامه نیویورک تایمز در مورد اینترنت اشیاء:

https://www.nytimes.com/2019/04/02/realestate/the-easy-way-to-create-a-smart-home.html

4. مقاله مرتبط با کاربردهای ابر داده و اینترنت اشیاء در واشنگتون پست:

https://www.washingtonpost.com/sf/brand-connect/samsung/Iot-smart-solution

 

مثال دیگر استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا در اتومبیل جهت حمل و نقل ایمن ، آسان و کارآمد است؛ از آنجا که صنعت حمل و نقل به اکثر جنبه های زندگی مدرن مرتبط است، این تکنولوژی توانایی رفع طیف وسیعی از نیاز های زندگی امروزه را خواهد داشت. با کمک سنسورهای مختلف و با استفاده از سیستم های صوتی یا لمسی می توانید به خودروی هوشمند خود فرمان دهید تا رانندگی خودکار را با امنیت کامل انجام دهد. با پیشرفت چنین روندی، جابجایی برای سالمندان و معلولین بسیار راحت و بدون دغدغه خواهد بود و تصادفات جاده ایی نیز به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

 

منابع مرتبط:

1. سایت iotforall:

https://www.iotforall.com/autonomous-vehicle-technology-companies

2. سایت شرکت BMW:

https://www.bmw.com/en/automotive-life/autonomous-driving.html

3. ُایت شرکت Tesla:

https://www.tesla.com/autopilot

4. مقاله مرتبط در سایت شرکت Ericsson:

https://www.ericsson.com/en/internet-of-things/trending/self-driving-vehicles

 

اینترنت اشیاء در پزشکی نیز کاربرد فراوانی دارد. مجموعه تجهیزات پزشکی می توانند از طریق اینترنت به شبکه سیستم‌های سلامت متصل می شوند. لوازم پزشکی مجهز به سیستم مخابرات بی سیم امکان برقراری ارتباط ماشین به ماشین را می دهد که پایه و اساس اینترنت اشیای پزشکی را تشکیل می دهد. در نهایت سنسورها از طریق اینترنت به پلتفرم های ابری که محل ثبت ،آنالیز و ذخیره داده های مورد نیاز است، متصل می شوند. یکی از مزایای استفاده از اینترنت اشیا در سازمان های سلامت، کاهش هزینه های موجود است. متخصصان این حوزه می توانند از مانیتورینگ راه دور بدون حضور بیمار در بیمارستان به خوبی استفاده کنند. به کمک اینترنت اشیا می توان داده های مربوط به بیمار را از طریق سیستم الکترونیک ثبت سلامت، به طور خودکار منتقل کرد. به کمک داده های جمع آوری شده از دستگاه ها و سنسورهای اینترنت اشیا، پزشکان می توانند بازخورد خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و توصیه های عمومی در شرایط اورژانسی را فراهم آوردند.

 

 

منابع مرتبط:

1. سایت iotforall:

https://www.iotforall.com/exciting-iot-use-cases-in-healthcare

2. مقاله مرتبط در سایت peerbits:

https://www.peerbits.com/blog/internet-of-things-healthcare-applications-benefits-and-challenges.html

3. مقاله مرتبط در سایت Econsultancy:

https://econsultancy.com/internet-of-things-healthcare

4. مقاله مرتبط در سایت BussinesInsider:

https://www.businessinsider.com/iot-healthcare

 

حتی از اینترنت اشیاء می توان در تولید محصولات کشاورزی بیشتر با هزینه کمتر و مصرف بهینه منابع استفاده کرد. به کمک فناوری اینترنت اشیا می توان نظارت کامل بر سنسور های مختلف داشت تا راه حلی بهینه جهت مدیریت تامین آب برای آبیاری محصول را فراهم نمود و به کیفیت خاکی که قرار است محصولات کشاورزی در آن کاشته شود پی برد. همچنین مواد تشکیل دهنده خاک و تطبیق آن با شرایط محیطی و جغرافیایی منطقه، همگی به وسیله اینترنت اشیاء امکان پذیر است.

 

 

منابع مرتبط:

1. مقاله مرتبط از شرکت Bosch:

https://bosch.io/customers/agriculture/the-yield-iot-in-agriculture-from-oysters-to-apples

2. مقاله مرتبط در سایت ubidots:

https://ubidots.com/blog/agriculture-smart-farming

3. مقاله مرتبط در سایت iotforall:

https://www.iotforall.com/iot-applications-in-agriculture

4. مقاله علمی چاپ شده در Computer and Electronics in Agriculture:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168169918308913

 

اما تیم رهش چگونه از اینترنت اشیاء جهت ایجاد سامانه مدیریت جامع حراست و نگهبانی بهرمند می شود؟ در اینجا بیشتر بخوانید...